KRANIOSYNOSTOZA – często dla uproszczenia zwana KRANIOSTENOZĄ.
To nie choroba!! Jest to wada wrodzona a dokładnie ujmując jest to przedwczesne zrośnięcie się szwu czaszkowego. Kraniosynostozę dzielimy na niezależną i zależną od zespołów genetycznych. Na szczęście większość rodzących się dzieci ma kraniosynostoze izolowaną, bez powiązania z zespołem genetycznym. Należy odróżnić od zespołu genetycznego.
Kraniosynostoza to przedwczesne zrośniecie szwu czaszkowego, jednego lub kilku. W zależności od tego, który szew jest zrośnięty występuje charakterystyczny układ główki dziecka.
Możemy mieć do czynienia z następującymi wadami:
- Zrośnięcie szwu strzałkowego – tzw. długogłowie, czaszka łódkowata (dolichocefalia)
- Zrośniecie szwu wieńcowego
- jednostronne – tzw. skośnogłowie przednie (plagiocefalia)
- dwustronne – tzw. krótkogłowie (brachycefalia)
- Zrośnięcie szwu czołowego – tzw. trójkątnogłowie (trigonocefalia)
- Zrośnięcie szwu węgłowego – tzw. skośnogłowie tylne (plagiocefalia tylna)
ZESPÓŁ GENETYCZNY to sytuacja, kiedy występują inne objawy charakterystyczne, poza nieprawidłowym kształtem głowy dla zespołu mutacji genetycznej. Kraniosynostoza może być jednym z objawów :
- zespołu Aperta,
- zespołu Crouzona,
- zespołu Pfeiffera.
- i innych rzadszych zespołów
Lekarze neurochirurdzy w swojej pracy spotykają się również z rzadszymi odmianami kraniosynostozy. Są to sytuacje, kiedy albo z niewiadomych przyczyn przedwcześnie zrasta się kilka różnych szwów albo szwy wyżej wymienione nie są zrośnięte a mimo to kształt głowy malucha jest nieprawidłowy i zdarza się wówczas, że po dokładnym badaniu czaszki okazują się zrośnięte mniejsze szwy.
Dlatego rodzicu przeczytaj dalej jak zdiagnozować swojego malucha by nie siać zbędnej paniki, nie narażać siebie i malucha, bo być może wszystko jest w porządku a krzywa główka to faktycznie efekt ułożenia w brzuszku lub zbyt częstego leżenia malca w jednej pozycji.
PAMIĘTAJ! Diagnozujemy by wykluczyć wadę lub ją potwierdzić i po to by po szybkiej diagnozie mieć czas na wybór odpowiedniej metody leczenia w zależności od wady, wyleczenia i normalne funkcjonowanie.